zbigniew bury

Wystawy:

1991 - Międzynarodowa Wystawa Koloru I Formy we Wrocławiu

1992 - wystawa zbiorowa w galerii "Pacha Mama" w Holandii

1992 - wystawa indywidualna: "Galeria Sztuki Współczesnej BWA" Wadowice

1992 - wystawa indywidualna "Galeria WOK" - Bielsko-Biała

1993 - Galeria "Ro/ą/mb" - Andrychów;

1994 - wystawa indywidualna Dom Kultury - Wadowice.

1995 - wystawa indywidualna Galeria autorska Jana Nowickiego - Kraków

1995 - wystawa indywidualna Galeria "Miejsce" w Cieszynie

1995 - wystawa indywidualna Muzeum Ziemi Wadowickiej

1995 - Pustelik, Suknarowski, Wiśniewski, Bury akwarela - Andrychów

1996 - Bury, Walusiak Galeria ro/ą/mb Andrychów

1996 - I nagroda za Wspomnienie na ogólnopolskiej wystawie instruktorów plastyki - BWA Rzeszów

1997 - wystawa grupy Studio TU (Bury, Jargusz) w Suchej Beskidzkiej

1997 - wystawa "parcie na Wschód" w galerii "Ro/ą/mb" w Andrychowie

1997 - wystawa Po Za Galeria Środowisk Twórczych Bielsko-Biała

1997 - wystawa Eigenart "Kunst Findet Kunst" Monachium

2002 - nagrodzony w Niemczech projekt "Red Line Art.-Europen Art. Projekt 2002".

2002 - wystawa zbiorowa Bujnowski, Bury, Sorejan, Zieliński Niemcy

2005 - wystawa indywidualna Carte Blanche - Łódź

2005 - z zespołem rockowym Czerwie projekt Grozny

2005 - wystawa indywidualna w Galerii PRO-Arte w Oświęcimiu

2005 - Wysoki Zamek Lwowski Pałac Sztuki - Lwów

2006 - wystawa zbiorowa Artyści miastu OCK Oświęcim

2007 - wystawa indywidualna, Galeria Ciasna Jastrzębie Zdrój

2007 - wystawa indywidualna Beskidzka Galeria Sztuki - Szczyrk

2007 - wystawa indywidualna, Galeria Obok - Police

2007 - Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych BWA Bielsko Biała

2008 - Sztuka i dekoracja Galeria Fraktal - Bielsko Biała

2008 - 5- lat Fraktala Galeria Fraktal - Bielsko Biała

2008 - wystawa indywidualna Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sandomierz

2008 - wystawa indywidualna Evangelishe Kirchengemeinde Luckow Rieth Altwarp - Niemcy

Rok 1991 - Zbyszek jako 25 latek podejmuje swoje pierwsze ryzyko jako artysta malarz wysyłając swoje pierwsze prace na Międzynarodową Wystawę Koloru I Formy we Wrocławiu, zostaje zauważony przez holenderskiego artystę I właściciela galerii "Pacha Mama", który w następnym roku zaprasza Burego do udziału w wystawie organizowanej w Holandii.

Zachęcony tak pozytywnym odzewem na swoją twórczość - jeszcze w tym samym roku organizuje indywidualne wystawy : "Galeria Sztuki Współczesnej BWA" - Wadowice oraz "Galeria WOK" - Bielsko-Biała. Kolejne lata to równieżdwie indywidualne wystawy; 1993r.- Galeria "Ro/ą/mb" - Andrychów; 1994 rok - Dom Kultury - Wadowice. (..) malarstwo to ryzyko, które podjąłem, (..) bez ryzyka nie ma prawdziwego malarstwa, może być jedynie kopiowanie (..) malarstwo moje nie jest chwytem reklamowym wykorzystującym ostatnie wydarzenia, lecz próbą zwrócenia uwagi na krzywdę ludzką, która spotyka nie tylko ofiary tak o swojej twórczości, o tym co ostatnio tworzy mówi Zbyszek Bury.

A podejmuje się nader ryzykownego zadania. Od roku 1995 poświęca się tematyce czeczeńskiej. Owocem tej pracy jest wystawa w prestiżowej galerii "Miejsce" w Cieszynie, gdzie przed Burym swoje dzieła wystawia znany czeski malarz młodego pokolenia Balabana. Wystawa robi ogromne wrażenie. Zbyszek pokazuje sugestywne obrazy otaczające rzeczywistość; świat przepełniony bólem istnienia, jest realny, konkretny i dotykalny.

W 1996 r. zakłada grupę wraz z artystą Piotrem Jarguszem profesorem w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie pod nazwą "Studio TU". W rok później grupa "Studio TU" prezentuje się w galerii "Zamek" w Suchej Beskidzkiej; wystawione prace w większości poświecone są zagadnieniu "Czeczeni". Ten sam temat kontynuuje podczas wystawy w galerii "Ro/ą/mb" w Andrychowie zatytułowanej "parcie na Wschód".

O wszechstronności artystycznej Burego świadczy zdobycie nagrody pierwszej w ogólnopolskiej wystawie instruktorów plastyki w Rzeszowie za portal w czterech odsłonach zatytułowany "Wspomnienie".

W tym samym czasie zaczyna współpracę przy odnawianiu polichromii w kościele parafialnym w Gierałtowicach, tam zaprzyjaźnia się z artystą Karolem Pustelnikiem należącym do założonej przez Tadeusza Kantora w 1945r. awangardowej "Grupy Krakowskiej", a następnie wystawiają wspólną wystawę, na której Zbyszek pokazuje swoje prace zatytułowane "Oddział Basajewa".

Monachijski świat artystyczny rokrocznie zaprasza na targi artystów z bloku wschodniego. W roku 1997 zaproszono Burego do wzięcia udziału w 3-im Eigenart "Kunst Findet Kunst". Bury prezentuje swe prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych.

Wraz z artystami z Cieszyna, Krakowa, Katowic, Bielska-Białej realizuje projekt pt. " Drank nach Osten", efektem którego jest duża wystawa zorganizowana w XIX - wiecznych podziemiach andrychowskiego pałacu.

W międzyczasie poznaje techniki ceramiczne I zaczyna tworzyć prace, których częścią składową są ostre, drapieżne trójkąty, z których to buduje przestrzenne kompozycje.

Co przynoszą kolejne lata? Ogromne wyróżnienie. Bury zostaje zaproszony do Niemiec do Isny na międzynarodowe spotkanie artystów, którego celem jest wybranie projektu artystycznego finansowanego przez fundusz Unii Europejskiej a poświęcony tematyce jedności narodów.

Spośród zgłoszonych projektów z Niemiec, Austrii, Polski i Francji największa akceptację zdobywa projekt Zbyszka Burego, który zostaje zrealizowany w 2002 roku pod nazwą " Red Line Art.-Europen Art. Projekt 2002".

Rok temu Telewizja Polska zaciekawiona tak kontrowersyjnym tematem jak "sprawa czeczeńska" postanawia zrealizować program, w którym Zbyszek Bury prezentuje I tłumaczy swoje zainteresowania powyższym tematem.

Zbyszek wciąż podejmuje ryzyko. Na rok 2005/2006 zaplanował nowy projekt pt. " Grozny", w którym będą uczestniczyć zaprzyjaźnieni muzycy z zespołu "Czerwie". Planuje odwiedzić takie miasta w Polsce jak : Oświęcim, Bielsko-Białą, Wadowice, Łódź, Andrychów, Kraków, Wrocław, Warszawę, Poznań I kiedyś dawny polski Lwów, z miastami tymi kojarzy się Polakom walka o tożsamość narodową.

Projektowanie stron www